BLZP 5.08HC/18/90 SN OR BX image 1
BLZP 5.08HC/18/90 SN OR BX image 2
BLZP 5.08HC/18/90 SN OR BX thumbnail 1
BLZP 5.08HC/18/90 SN OR BX thumbnail 2
BLZP 5.08HC/18/90 SN OR BX
Order only Minimal order quantity: 18
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4032248624591
MPN: 1948170000
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name BLZP 5.08HC/18/90 SN OR BX
Brand Weidmüller
Categories Cable Connectors
Country of origin* CZ
Harmonized System Code 8536 6990 00
ETIM EC002638
Type of connection Flexible PCB-connector
Rated voltage 320 V
Number of poles 18
Contact type Bus
Operating temperature -50-100 °C
Rated surge voltage 4 kV
Degree of protection (IP), mounted Other
Angle contact/conductor connection 90° (upwards vertical)
Rated current In 21 A
Packing details
Packing level 1 4032248624591
Other Technical data
Colour housing Orange
Housing material Plastic
Coating housing Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Type of electric connection Screw connection
Material of contact surface Tin
Over voltage category III
Pollution degree 2
Connectable cable type Tubular cable
Modular spacing connections 5.08 mm
Number of plug-in contact rows 1
Modular spacing contacts 5.08 mm