| Item condition | New |
| Manufacture name | Blanche | Floor lamp | Brass |
| Brand | NORDLUX |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 2190 00 |
| ETIM | EC000300 |
| Energy Class | |
| EPREL - European Product Registry for Energy Labelling | 1064429 |
| Width | 320 mm |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Length | 320 mm |
| Height/depth | 1410 mm |
| Nominal voltage | 230 V |
| Colour temperature | 3000 K |
| Max. system power | 15 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 1600 lm |
| Packing level 1 | 5704924004230 |
| Colour housing | Other |