| Item condition | New |
| Manufacture name | Bell transformer 230/8V 1A FLEX |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | RO |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC001547 |
| Type of transformer | Standard bell ringing transformer |
| Max. output power | 8 W |
| Primary voltage | 230 V |
| Secondary voltage 1 | 8 V |
| Secondary voltage 2 | 0 V |
| Secondary voltage 3 | 0 V |
| Secondary amperage 1 | 1 A |
| Secondary amperage 2 | 0 A |
| Secondary amperage 3 | 0 A |
| Packing level 1 | 8711426854550 |
| Width | 84 mm |
| Height | 74 mm |
| With on/off switch | Yes |
| Modular version | Yes |
| Max. output current | 1 A |
| Length | 146 mm |
| Width in number of modular spacings | 2 |
| Surface mounting | No |
| Short-circuit protected | Yes |
| Temperature protection | Yes |
| Max. power loss | 0 W |
| Flush-mounted installation | No |