| Item condition | New |
| Manufacture name | AMZ 112, 2-way motorized ball valve. Size DN40 1 1/2", 230V, 3P |
| Brand | Danfoss |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9032 8900 00 |
| ETIM | EC011408 |
| Surface protection | Untreated |
| Material quality | Other |
| Connections | Internal thread metric |
| Max. pressure difference in opened position | 6 bar |
| Leakage loss of Kvs value | 0 % |
| Control ratio (Svo) | 0 % |
| Closing pressure | 6 bar |
| Adjustable position feedback signal | No |
| Packing level 1 | 5710104079905 |
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Depth | 0 mm |
| Suitable for manual operation | No |
| Explosion-proof | No |
| Max. medium temperature (continuous) | 110 °C |
| Min. medium temperature (continuous) | 2 °C |
| Outer pipe diameter all connections | 40 mm |
| Length of connection 1 | 0 mm |
| Length of connection 2 | 0 mm |
| Working length connection 1 | 0 mm |
| Working length connection 2 | 0 mm |
| Operating time | 0 s |
| With coupling connection 1 | Yes |
| With coupling connection 2 | Yes |
| Housing material | Other |
| Kvs value | 156 |
| With end contacts | No |
| Max. electric power input | 0 VA |
| Nominal diameter | DN 40 |
| Adjustable operating range | No |
| Auxiliary contacts | No |