| Item condition | New |
| Manufacture name | AMPEREMETER |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | AT |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC002292 |
| Model | Built-in |
| Voltage type | AC/DC |
| Accuracy class | 0 |
| Measuring range | 0-1100 A |
| Measurement system | Other |
| Nominal end value of the scale | 1100 A |
| Packing level 1 | 3389118371569 |
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Modular version | Yes |
| Width in number of modular spacings | 0 |
| Power loss | 0 W |
| Transformer connection | No |
| Max. needle deflection | 0 ° |
| Overcurrent scale | No |
| Scales lighting | No |
| Stay-set indicator | No |