| Item condition | New |
| Manufacture name | ALTIRA MONTAGEFRAME 1V |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7308 9098 00 |
| ETIM | EC000893 |
| Nominal dimension | 239 mm |
| Number of appliances to build in | 4 |
| Levelling range | 0-21 mm |
| Min. height finishing layer | 54 mm |
| Material side wall | Steel |
| Packing level 1 | 8712186117060 |
| Bottom plate | No |
| Suitable for placing of sealing | No |
| Built-in opening for floor column | Yes |
| Suitable for floor duct countersunk (closed) | No |
| Suitable for sub-floor duct overhead closed | No |
| Built-in opening for built-in unit | Rectangular |
| Decoupling possibility cover from base unit | Yes |