AF65-30-11-14 250-500V50/60HZ-DC Contactor image 1
AF65-30-11-14 250-500V50/60HZ-DC Contactor image 2
AF65-30-11-14 250-500V50/60HZ-DC Contactor thumbnail 1
AF65-30-11-14 250-500V50/60HZ-DC Contactor thumbnail 2
AF65-30-11-14 250-500V50/60HZ-DC Contactor
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3471523132740
MPN: 1SBL387001R1411
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name AF65-30-11-14 250-500V50/60HZ-DC Contactor
Brand ABB
Categories AC Power Contactors
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 30 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 65 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 250-500 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 250-500 V
Rated control supply voltage at DC 250-500 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC/DC
Packing details
Packing level 1 3471523132740
Packing level 2 3471523132740
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 105 A