AF50-30-00 100-250V 50Hz / 100-250V 60Hz / 100-250V DC Contactor image 1
AF50-30-00 100-250V 50Hz / 100-250V 60Hz / 100-250V DC Contactor image 2
AF50-30-00 100-250V 50Hz / 100-250V 60Hz / 100-250V DC Contactor thumbnail 1
AF50-30-00 100-250V 50Hz / 100-250V 60Hz / 100-250V DC Contactor thumbnail 2
AF50-30-00 100-250V 50Hz / 100-250V 60Hz / 100-250V DC Contactor
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3471522114600
MPN: 1SBL357001R7000
Package: 1
Box: 20
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name AF50-30-00 100-250V 50Hz / 100-250V 60Hz / 100-250V DC Contactor
Brand ABB
Categories AC Power Contactors
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 22 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 50 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 100-250 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 100-250 V
Rated control supply voltage at DC 100-250 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC/DC
Packing details
Packing level 1 3471522114600
Packing level 2 3471522114600
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 100 A
Rated operation power NEMA 10 kW