AF26-30-11-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor image 1
AF26-30-11-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor image 2
AF26-30-11-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor thumbnail 1
AF26-30-11-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor thumbnail 2
AF26-30-11-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor
In vendor's stock
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3471523111011
MPN: 1SBL237001R1111
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name AF26-30-11-11 24-60V50/60HZ 20-60VDC Contactor
Brand ABB
Categories AC Power Contactors
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC000066
Rated operation power at AC-3, 400 V 11 kW
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 26 A
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 24-60 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 24-60 V
Rated control supply voltage at DC 20-60 V
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Voltage type for actuating AC/DC
Packing details
Packing level 1 3471523111011
Packing level 2 3471523111011
Other Technical data
Modular version No
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 45 A
Rated operation power NEMA 7.457 kW