| Item condition | New |
| Manufacture name | ADEGAN MANILA SL outdoor floor stand, anthracite/granite, E27, max. 24W, IP44 |
| Brand | SLV |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 2940 00 |
| ETIM | EC000300 |
| Width | 385 mm |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Length | 1755 mm |
| Height/depth | 385 mm |
| Lamp type | LED exchangeable |
| Nominal voltage | 230 V |
| Max. system power | 0 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 0 lm |
| Packing level 1 | 4024163140225 |
| Protection class | II |
| Lamp holder | E27 |
| Colour housing | Stainless steel |
| Voltage type | AC |
| With movement sensor | No |
| With dimmer | No |
| Suitable for lamp power | 24 W |
| Type of grid | None |
| Type of control gear | Not required |
| Adjustable | No |
| Diameter | 385 mm |
| With switch | Yes |
| With light sensor | No |
| Material | Stainless steel |
| With presence indicator | No |
| With reflector | No |
| Number of lighting heads | 1 |
| Direct-/indirect proportion separately controllable | No |
| Electrical connection with connector system | No |
| Colour cover | Anthracite |
| Light outlet | Direct |
| Light sharing | Symmetric |
| Material cover | Other |
| With light source | No |
| Suitable for number of lamps | 1 |
| With control gear | No |
| Suitable for workplace according to EN 12464-1 | No |
| Luminaire heads flexible | No |
| With separate reading light | No |
| Constant light output (CLO) | No |
| IFTTT support available | No |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 0 h |
| Rated life time L80/B10 at 25 °C | 0 h |
| Dimming 0-10 V | No |
| Dimming 1-10 V | No |
| Dimming DALI | No |
| Dimming DMX | No |
| Dimming potentiometer (integrated) | No |
| Dimming GPRS | No |
| Dimming LineSwitch | No |
| Dimming manufacturer's proprietary system | No |
| Dimming mains voltage modulation | Yes |
| Dimming phase cut-off | No |
| Dimming phase cut-on | No |
| Dimming programmable | No |
| Dimming RF | No |
| Dimming Sine Wave Reduction | No |
| Dimming Touch and Dim | No |
| Dimming Zigbee | No |
| Dimming with push-button | No |
| No dim function | No |
| Light distributor | Other |
| Dimming DSI | No |
| Highest energy efficiency class of the exchangeable lamp | A++ |
| Lowest energy efficiency class of the exchangeable lamp | E |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Lumen maintenance at median useful life of 50,000 h at 25 °C ambient (tq) | 0 % |
| Failure rate at median useful life of 50,000 h at 25 °C ambient (tq) | 0 % |
| Dimming DALI-2 | No |
| Flickering value Pst LM | 0 |
| Stroboscope effect value SVM | 0 |
| Colour temperature adjustable | No |
| Luminous flux adjustable | No |
| Beam angle adjustable | No |
| Exchangeable control gear | No |
| Power factor | 0 |
German company SLV - one of the leading European manufacturers of lighting equipment, which includes a proposal of the light bulb, technical, decorative, outdoor and LED lighting. SLV company lamps collection is an example of elegance, rigor and impeccable German quality. A varied assortment will appeal not only for the simple customer , but for professional designers too. The company's SLV motto - «Quality for a reasonable price"" At this moment the company SLV equipment is used at more than 80 countries, at 23 of them company has exclusive representatives. SLV Bulbs are characterized with high luminous efficiency, long life, energy saving, and high quality. Company are constantly searching for new solutions in internal and external lighting creation. This brought to SLV brand worldwide fame and recognition.