| Item condition | New |
| Manufacture name | ACCU C6C NiCd 1,6Ah Cs 3+3 cel |
| Brand | Tridonic |
| Harmonized System Code | 8507 3020 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 7.2 V |
| Model | Nickel cadmium |
| Capacity | 1600 mAh |
| Packing level 1 | 9006210204833, 9006210204833 |
| Width | 26 mm |
| Weight | 144 g |
| Size indication | Other |
| Diameter | 26 mm |
| IEC indication | Other |
| Other indications | SC |
| Plastic housing | No |
| Length | 164 mm |
| Suitable for EX-applications | No |
| Ambient temperature | 0 °C |
| Suitable for rapid charger | No |
| Height including pole | 26 mm |
| Battery pack | No |
| Number of cells | 6 |