| Item condition | New |
| Manufacture name | ACCU C5B NiCd 1,6Ah Cs 5x1 cel |
| Brand | Tridonic |
| Harmonized System Code | 8507 3020 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 6 V |
| Model | Nickel cadmium |
| Capacity | 1600 mAh |
| Packing level 1 | 9006210209517, 9006210209517 |
| Width | 54 mm |
| Weight | 225 g |
| Size indication | Other |
| Diameter | 59.51 mm |
| IEC indication | Other |
| Other indications | SC |
| Plastic housing | No |
| Length | 148 mm |
| Suitable for EX-applications | No |
| Ambient temperature | 0 °C |
| Suitable for rapid charger | No |
| Height including pole | 25 mm |
| Battery pack | No |
| Number of cells | 5 |