| Item condition | New |
| Manufacture name | KIM600769 Wiring Accessories |
| Brand | ABB |
| Country of origin* | BE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 1000 00 |
| ETIM | EC002600 |
| Halogen free | Yes |
| Equipped with | None |
| Sealable | No |
| Max. conductor cross section | 16 mm² |
| Weatherproof | No |
| Inlet from the rear | No |
| Packing level 1 | 5413656007401 |
| Mounting method | Wall-/ceiling mounting |
| Colour | Grey |
| Width | 105 mm |
| Depth | 45 mm |
| Shape | Square |
| Surface protection | Untreated |
| Length | 105 mm |
| Circuit integrity | None |
| Material | Plastic |
| Number of inlets | 6 |
| Explosion-tested version | No |
| Cover attachment | Screwed |
| With screening | No |
| For tube diameter | 16/19 mm |
| For Ex-zone gas | None |
| Tackable | No |
| For Ex-Zone dust | None |
| Cover model | Other |
| Castable | No |
| With casting compound | Yes |
| Transparent cover | Yes |
| Mounting in the soil | No |
| Mounting under water | No |