| Item condition | New |
| Manufacture name | ABN WANDKAST 6 800x950x225 216MOD KL.2 |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC000058 |
| Circuit integrity | None |
| Impact strength | IK10 |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Packing level 1 | 4015153733879 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Protection class | II |
| Colour | White |
| Width | 800 mm |
| Height | 950 mm |
| Depth | 225 mm |
| RAL-number | 9016 |
| With mounting plate | No |
| Surface protection | Powder coating |
| Built-in depth | 205 mm |
| Number of rows | 3 |
| Type of cover | Door |
| Number of conduit inlets | 240 |
| Extension possible | Yes |
| Inner depth | 170 mm |
| Housing material | Steel plate/plastic |
| Width in number of modular spacings | 72 |
| Suitable for outdoor use | No |
| Number of modules | 1 |
| Type of door | Single |
| Transparent cover/door | No |
| With lock | No |
| Suitable for lightning protection | No |
| Nominal current (In) | 400 A |
| Material plate thickness cabinet | 1.5 mm |
| Material plate thickness door/cover | 2 mm |
| Cover model | None |
| Number of openings for flange plates | 6 |