| Item condition | New |
| Manufacture name | 758600 BAT. ALTILED 7.2V/4AH NICD |
| Brand | ABB |
| Country of origin* | FR |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 9200 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Model | Nickel cadmium |
| Capacity | 1200 mAh |
| Packing level 1 | 5415022456639 |
| Other indications | AA |
| Plastic housing | Yes |
| Length | 198 mm |
| Ambient temperature | 5-40 °C |
| Height including pole | 253 mm |
| Battery pack | Yes |
| Number of cells | 4 |