| Item condition | New |
| Manufacture name | 7.2KV 355A M/S 1245 |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | IN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8535 1000 00 |
| ETIM | EC003507 |
| Application | Motor protection |
| Voltage type | AC |
| Rated current | 355 A |
| Rated voltage | 7.2 kV |
| Rated frequency | 50 Hz |
| Utilization category | Other |
| Breaking capacity | 0.063 kA |
| Packing level 1 | 5027590087254 |
| Diameter | 76 mm |
| Release characteristic | Other |
| Length | 442 mm |
| Installation technique | Air |
| With striker | Yes |
| Standard | DIN |
| Performance category according to IEC 60282-1 | Back-up |