| Item condition | New |
| Manufacture name | 5520227079 EVA-V-DWI-X/LB400 |
| Brand | ABB |
| ETIM | EC001957 |
| Width | 100 mm |
| Length | 316 mm |
| Height/depth | 78 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Degree of protection (IP) | IP42 |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 238 lm |
| Packing level 1 | 8713812771588 |
| Mounting method | Built-in |
| Protection class | None |
| Outer diameter | 100 mm |
| Function | Escape route lighting |
| Lamp holder | None |
| Connection type | Screw connection |
| Colour housing | White |
| Voltage type | AC |
| Power supply system | Peripheral (individual battery) |
| With remote control | No |
| Built-in width | 68 mm |
| Number of poles | 3 |
| Housing material | Plastic |
| Wiring system | Continuous circuit/emergency circuit |
| Number of lighting heads | 1 |
| Built-in length | 316 mm |
| Material cover | Plastic, transparent |
| Battery quality | NiMH |
| With light source | Yes |
| Suitable for number of lamps | 1 |
| With remote switch connection | No |
| Monitoring equipment | Automatic self test |
| Type of wiring | Ending |
| Light distributor | Focal lens |
| Exchangeable control gear | Yes |
| Built-in height/depth | 35 mm |