| Item condition | New |
| Manufacture name | 343 EX BATTERY NICD JD2-6,0V RLF25...N |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 6 V |
| Model | Other |
| Capacity | 4 mAh |
| Packing level 1 | 4250217453427 |
| Size indication | Other |
| IEC indication | Other |
| Other indications | Other |
| Plastic housing | Yes |
| Suitable for EX-applications | Yes |
| Suitable for rapid charger | No |
| Battery pack | Yes |