2P(3P) NSX160NA image 1
2P(3P) NSX160NA
Order only
Price (excl. VAT):
Price by request
This price is valid while stock lasts
EAN: 3606480006722
MPN: LV430619
Package: 1
Box: 4
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name 2P(3P) NSX160NA
Brand Schneider Electric
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* PL
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 160 A
Number of poles 2
Rated operating voltage 690 V
Degree of protection (IP), front side IP30
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 2.5 kA
Packing details
Packing level 1 3606480006722
Packing level 2 3606480006727
Other Technical data
Rated operation power at AC-3, 400 V 0 kW
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Conditioned rated short-circuit current Iq 0 kA
Number of auxiliary contacts as change-over contact 5
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Toggle
Rated operation power at AC-23, 400 V 0 kW
Colour control element Black
Suitable for floor mounting Yes
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre No
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 690 V
Motor drive optional Yes
Voltage release optional Yes
Device construction Built-in device fixed built-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 160 A
Switching power at 400 V 0 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 160 A
Description
This Compact NSX160NA is a complete 2 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits and it requires an upstream protection. The operational current is 160A at 415VAC 50/60Hz for AC22A and AC23A utilisation categories. The operational voltage is 690VAC 50/60Hz. It comes with a variety of optional functions and accessories common with Compact NSX circuit breakers. The dimensions for this 2 poles version are 105mm x 161mm x 86mm. It is compliant with international standards (IEC 60947), CCC, EAC and marine specifications.