2CSM231205R0601 - ABB image 1
2CSM231205R0601 - ABB
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 8012542312055
MPN: 2CSM231205R0601
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name 2CSM231205R0601 - ABB
Brand ABB
Categories Marking Plates & Enclosures
Country of origin* CN
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC002304
Mounting method DIN rail
Number of channels 1
Annual program FALSE
Contact type Normally open contact
60 min program FALSE
Automatic switching summer-/winter time FALSE
Suitable for manual operation TRUE
Switching preselection FALSE
Voltage type of supply voltage AC
Potential free switch contact FALSE
Supply voltage 230 V
Frequency supply voltage 50-60 Hz
Nominal switching current at 250 V AC 16 A
Degree of protection (IP) IP20
Accuracy per day 3 s
Max. switching power LED 0 W
Other Technical data
Width 17,5 mm
Height 90 mm
Depth 64 mm