| Item condition | New |
| Manufacture name | 29204-05905339292049 |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC002892 |
| Colour housing | White |
| Height/depth | 77 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Max. system power | 3 W |
| Packing level 1 | 5905339292049 |
| Protection class | I |
| Outer diameter | 475 mm |
| Lamp holder | E27 |
| Connection type | Push-in clamp |
| Voltage type | AC |
| Housing material | Wood |
| Material cover | Glass matt/satinized |
| Rated ambient temperature according to IEC62722-2-1 | 5-25 °C |
| Highest energy efficiency class of the exchangeable lamp | A++ |
| Lowest energy efficiency class of the exchangeable lamp | E |
The original and at the same time stylish round holders - Kanlux JASMIN are characterized by modern and attractive design. The casing of the ceiling light fixture is made of wood and glass which ensures even dispersal of light. The classic combination of wood and glass makes it a very universal lighting solution.