| Item condition | New |
| Manufacture name | 1900895122/13 HORI/A/1/ZT |
| Brand | ABB |
| ETIM | EC001957 |
| Width | 167 mm |
| Length | 364 mm |
| Height/depth | 89 mm |
| Lamp type | Fluorescent lamp |
| Nominal voltage | 220-230 V |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Packing level 1 | 8713812044569 |
| Mounting method | Built-in |
| Protection class | I |
| Function | Escape route lighting |
| Lamp holder | G5 |
| Conductor cross section | 2.5 mm² |
| Connection type | Screw connection |
| Colour housing | White |
| Voltage type | AC |
| Power supply system | Peripheral (individual battery) |
| Type of control gear | Not required |
| Built-in width | 120 mm |
| Number of poles | 4 |
| Housing material | Plastic |
| Wiring system | Standby switching |
| Number of lighting heads | 1 |
| Built-in length | 292 mm |
| Material cover | Plastic, transparent |
| Battery quality | NiCd |
| With light source | Yes |
| Suitable for number of lamps | 1 |
| With remote switch connection | No |
| Monitoring equipment | Automatic self test |
| Type of wiring | Ending |
| Luminous flux in standby mode | 120 lm |
| Rated ambient temperature according to IEC62722-2-1 | 5-25 °C |
| Light distributor | Refractor lens |
| Energy efficiency class of the built-in lamp | Other |
| Nominal operation time | 3 h |
| Built-in height/depth | 43 mm |
| Power factor | 0.85 |