| Item condition | New |
| Manufacture name | 11190043V BATT.STAAF LB400 3X D4,0/HT |
| Brand | ABB |
| Harmonized System Code | 8507 3020 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 2.4 V |
| Model | Nickel metal hydride |
| Capacity | 4200 mAh |
| Packing level 1 | 8713812752792 |
| Width | 22 mm |
| Weight | 200 g |
| Size indication | Other |
| Diameter | 22 mm |
| IEC indication | Other |
| Other indications | SC |
| Plastic housing | No |
| Length | 120 mm |
| Suitable for EX-applications | No |
| Ambient temperature | 0-35 °C |
| Suitable for rapid charger | Yes |
| Height including pole | 120 mm |
| Battery pack | Yes |
| Number of cells | 2 |