| Item condition | New |
| Manufacture name | Building-in aluminum profile for 2 LED strips, wing profile MEDIUM, length 1m |
| Brand | ABB |
| Harmonized System Code | 8507 3020 00 |
| ETIM | EC000357 |
| Nominal voltage | 4.8 V |
| Model | Nickel cadmium |
| Capacity | 1500 mAh |
| Packing level 1 | 8713812036090 |
| Width | 42 mm |
| Weight | 220 g |
| Size indication | Block |
| Diameter | 22 mm |
| IEC indication | Other |
| Other indications | SC |
| Plastic housing | No |
| Length | 90 mm |
| Suitable for EX-applications | No |
| Ambient temperature | 0-30 °C |
| Suitable for rapid charger | Yes |
| Height including pole | 90 mm |
| Battery pack | Yes |
| Number of cells | 4 |