| Item condition | New |
| Manufacture name | SEM551T Junction Box Surface mounting General |
| Brand | ABB |
| Harmonized System Code | 3926 9097 00 |
| ETIM | EC002713 |
| Halogen free | No |
| Packing level 1 | 4022903035763 |
| Width | 125 mm |
| Depth | 75 mm |
| Surface protection | Untreated |
| Length | 75 mm |
| Circuit integrity | None |
| For Ex-zone gas | None |
| For Ex-Zone dust | None |