| Item condition | New |
| Manufacture name | 1-PH. MATCHING TRANSFORMER, IN=1A,16.7HZ |
| Brand | Siemens |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8504 3180 00 |
| ETIM | EC002486 |
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Depth | 0 mm |
| Built as safety transformer | No |
| Built as isolating transformer | No |
| Rated apparent power | 0 VA |
| Packing level 1 | 4001869974316 |
| Modular version | No |
| Suitable for mounting on PCB | No |
| Ring core | No |
| Built as energy saving transformer | No |
| Short-circuit-proof | No |
| Relative short circuit voltage | 0 % |