| Item condition | New |
| Manufacture name | 05905339352798-05905339352798 |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | E14 |
| Dimmable | Yes |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 35 mm |
| Lamp shape | Candle |
| Length | 97 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Type of cover | Clear |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 5.9 W |
| Luminous flux | 806 lm |
| Lamp designation | Other |
| Packing level 1 | 5905339352798 |
| Colour | Other |
| Voltage type | AC |
| Energy efficiency class | D |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Neutral white 3300-5300 K |
| Average nominal lifespan | 15000 h |
| Nominal current | 35 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 6 kWh |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Min. number of switching cycles | 15000 |
Kanlux XLED combines the best features of traditional light bulbs and modern LED light sources. That is why we call it the first real "LED bulb". The glass bulb is in the shape of a traditional "candle", and the LEDs are arranged in such a way that the light spreads in all directions, and the beam angle is up to 320 degrees! XLED DIM C35 is adapted to work with a dimmer.